Program leírás

Program leírás

A Hortobágyi Mintaprogram

A Tájértékekre alapozott szelíd térségfejlesztés – Hortobágy Mintaprogram a Hortobágy LEADER HACS működési területének 11 települését érintette (Balmazújváros, Egyek, Folyás, Görbeháza, Hortobágy, Nádudvar, Polgár, Tiszacsege, Tiszagyulaháza, Újszentmargita, Újtikos).

A program főbb céljai:

  1. a vizsgálati terület települési értéktárainak és egyeditájérték-katasztereinek elkészítése, harmonizálása, felülvizsgálata közösségi tájérték-gyűjtés keretében;
  2. új módszerek kidolgozása a tájértékek helyi közösségek részvételével történő felmérésére, különös tekintettel a fiatal korosztályok bevonására;
  3. zöldút-hálózat tervezése és kialakítása a tájértékek fenntartható módon, a helyi közösségek részvételével történő hasznosítására, valamint a tájértékek helyi identitásban betöltött szerepének növelésére, s ezzel a tájértékek megőrzésének elősegítése;
  4. a tájértékek és a zöldút-hálózat bemutatása tájséták alkalmával, a táji örökség helyi identitásban betöltött szerepének, a helyi lakosság tájhoz való kötődésének növelése érdekében.
  5. a Hortobágyi LEADER HACS fejlesztési területén lévő fejlesztési irányok feltérképezéséhez és a Helyi Fejlesztési Stratégia célkitűzéseinek megfogalmazásához direkt módon való hozzájárulás.

A program megvalósítási ideje (2015. augusztus 1. – szeptember 30.) alatt a Zöldutak Módszertani Egyesületének tájértékfelmérő szakemberei az érintett 11 településen összesen 560 egyedi tájértéket rögzítettek. A tájérték felmérés érdekében összesen 39 egységnapot töltöttek a terepen (alkalmanként 1-3 felmérővel számolva), és körülbelül ugyanennyi időt vett igénybe az adatok feldolgozása is.

A program keretébena HACS illetékességi területén települési- vagy térségi rendezvényeken, konferenciákon, üléseken jelentek meg a programban résztvevő szakemberek a LEADER HACS kollégáival. Ezen alkalmakkor információs anyagokkal, esetenként gyermekprogramokkal készültek a jelenlévőknek. Tájséták, illetve tájsétával összekötött fórumok több alkalommal zajlottak különböző helyszíneken, bevonva a helyieket és a tájértékek ismeretére és megóvására motiválva őket. Összességében a személyes megjelenések, foglalkozások, tájséták és szakmai előadások során közel 1000 (nagyobb rendezvényeken több ezer) emberhez jutott el információ a térségben zajló mintaprogramról, így a térség tájértékeiről és a helyi közösségek elengedhetetlen szerepvállalásáról. Több alkalommal, különböző helyszíneken tájséta került megszervezésre a helyiek bevonásával

A Mintaprogram kommunikációja elsősorban a közösségi média felületén (Facebook/Hortobágy Kincsei Zöldút) zajlott. A Hortobágy Kincsei Zöldút Facebook oldalt 2015. augusztus 12-én indítottuk útjára.

A Mintaprogram valóban olyan példaértékű kezdeményezés volt, amely jó gyakorlatként szerepelhet más térségek közösségi kezdeményezéseinek támogatásához is.

A Mintaprogram eredményeként elkészített térkép: